Saturday, February 28, 2009

Oskar nema pojma!


Dakle, evo za mene potpuno neocekivano najboljeg americkog filma prosle godine: Rachel getting married. Pored velike skepse da dizni En Hetavej moze da glumi bilo kakav problem (izvan-mozda-nemam-sta-da-obucem-djavo-nosi-sranje-od-filma-pradu), zena odvali ulogu do te mere da moram da priznam da bih joj da sam akademija dadnula priznanje pre nego mojoj omiljenoj misiz Vinslet za sve-u-svemu praznjikavog i pretencioznog Citaca (za Revolutionary Road druga prica, ali za to je cak nisu ni nominovali!).
Dakle, evo kategorija u kojima mislim da je ovaj film definitivno trebalo da bude nominovan: najbolji film (umesto Citaca, Frost/Nixsona ili Bendzamina Batona), najbolja rezija (umesto istih, po kom kriterijumu je bas me zanima Frost-jebeni-Nikson nominovan za najbolju reziju?!!!), najbolja glumica (to je nominovan, ali je genijalna Rozmari Devit u ulozi Rejcel ladno mogla da istisne pateticnu Andjelinu), ne znam razliku izmedju Sound Mixing i Sound Editing, ali definitivno u jednoj od te dve kategorije mesto npr Wanted, sporedni glumac (Bil Irvin umesto, recimo, prosecnog Majkla Senona iz Revolutionary Road) i sporedna glumica (obilje izbora: Rozmari Devit, Debra Vinger umesto bilo koje nominovane osim Penelopice!).
Znaci kapiram da Oskari nisu realni, ali da su ovoliko nerealni mislim da nije oduvek bio slucaj. Prvo, Milk je bolji film Slamdog Milionera. Okej, cak i da se tu ne slozimo, evo Popovicu problema sa posthumusom jer nekako moras da ga dadnes Ledzeru i nacinis ekstremnu nepravdu prema Filipu Sejmuru Hofmanu koji je odvalio u Doubt! Dalje, zasto prosecni ako ne i besmisleni Bendzamin Baton mora da bude nominovan milion puta? A tek od ovog paradiranja neke pacene slamdog decurlije (izvini Krris) mi se stomak prevrnuo. Gledam sad po svim novinama kako su ih vodili u Diznilend, pa je onda belosvetska stampa potegla pitanje da li ce posle da se vrate u udjeraj, ali se sve srecno resilo posto im je Indijska vlada in d mintajm dodelila neke stanove u lepom predgradju. I svi srecni. A sto jos milioni dece zive u tom blatu koga bole ckura, vazno da ce veseli Deni Bojl da nastavi da snima svoje supermoderne filmove.
Elem, da se vratim na Rejcel.
Jonathan Demme je ozbiljan reditelj, rezirao Something Wild, Jaganjce i Filadelfiju i, sto je mozda presudno, lozi se na Brusa Springstena :)
Scenario pisala cerka Sidnija Lameta!!! (prvi scenario - ima preko 40 dina, eto ti Popadijo, ic nevr tu lejt!)
Film je reziran ala-dogma, sto te u pocetku malo smara po principu evo-amer-oce-da-bude-francuz, ali ubrzo se uzivis i kupi te prica nekom cudnom/netipicnom energijom. Ansambl kast, ne zna se ko je bolji, i vidi se da su nekako voleli proces i trudili se. Prica, opet, obicna, nepretenciozna, a radi te.
Poceca Rejcel na jedan stari film koji ja volim, rediteljski debi Roberta Redforda: "Obicni ljudi". Slicna tematika, moderniji tretman. Al' vidis, 1980, Obicni Ljudi dobio 4 Oskara (najbolji film, najbolji reditelj, najbolji scenario, najbolji sporedni glumac) a nominovan za sest. Pa sad ne znam da li je konkurencija bila mlaka, ali da se razumemo, ni ove godine nije bila neka.
Ne znam sta se promenilo.

11 comments:

dolfie said...

p.s. E, da, i koja nepravda sto je Viki Kristina Barselona izignorisan osim u Penelope kategoriji!!! Taj je isto bolji od Batona i Frost/Nixona da ga jebes!

dolfie said...

a tek od citaca...

dolfie said...

Evo, zanimalo me pa proverih... dakle, pomenute devetstoosamdesete kad je Ordinary People dobio 4 oskara, konkurencija su mu bili Raging Bull, Elephant Man, Coal Miner's Daughter (kultni biopic o country pevacici Loreti Lin, nisam gledala, al' trebalo bi da nije los) i Tess (Roman Polanski). U svakom slucaju, talk about konkurencija... i zao mi skorsezea (mozda je trebalo da mu dadnu za reziju mada i to je pod ?) ali Ordinary People je realno bolji film od Raging Bull. A i od Elephant Man (sori popadinka).

Iste te 80e, izasao je i Star Wars: imperija uzvraca udarac, kao i Shining koji, skandalozno, nije imao nominacije :)
Gledaoci su jos mogli da pogledaju i My Brilliant Career (kultni film Dzilijan Anderson), Melvin & Howard (nas Demme je tad imao nominacije!), The Long Riders Waltera Hila, ultimativnu parodiju Ima li pilota u avionu... Takodje u retrospektivi cudno zanemaren film te godine na Oskarima bio je Americki Zigolo! A izasao je i Flesh Gordon he he i Vudi Alenov Stardust Memories. I Dressed to Kill od Briana de Palme. Adrian Lin je 1980e debitovao filmom "Foxes". Bilo je naravno i sranje filmova, tipa Redov Bendzamin.
Eto!

Anonymous said...

meni je promaklo da je uopšte bio kandidovan pošto nisam pratila Oskara, al sam ga slučajno pogledala i film me ouševio. s jedne strane postupno svadbarska atmosfera: pripreme, odeća, torte, sve to formalno, a sa druge sve ono šta ko kome nije rekao, neka borba unutar porodice za svoje mesto i za ono za šta si bio zakinut. baš veran film a ne bacaka se kolko bi mogao.

popkitchen said...

joj sto ja volim taj zanr "raspadajuci porodicni ruckovi" - znate ono okupi se porodica kuci za praznike, svi se napiju, najedu, ispickaraju i nekako skapiraju da ne mogu jedni bez drugih. jel i rachel takva? deluje kao da jeste....

i sad vodjena sklonosti prema kategoriji koju sam opisala odem da gledam "bozicnu pricu" francuski film sa katrin denev i kcerkom joj kjarom mastrojani. majko, spasi me kvaziintelektualne masturbacije. tako mi i treba kad hocu da gledam savremene francuske filmove, gde svi piju crno vino, stanovi im se ruse pod tezinom knjiga, a non-stop promicu nekakve insinuacije na incest.

Anonymous said...

jes, vala, francuski film udavio sa silnim fancy intelektualcima. Mislim, moze ponekad da bude dobar, tipa ona Profesorka klavira ili onaj Sase (ne znam kako se pise, preveli su valjda "Skriveno")...
PK, Rachel je takav film, obavezno gledaj... meni sad od tog zanra kad se porodica skupi na veselje a onda isplivaju neke tajne pada na pamet Festen i onaj Secrets & Lies, ali Rachel je u sustini feel-good film...
Krris, nisam jos odgledala Frozen River, moram da gledam, osecam da je i taj bolji od BB, F/N i ostalih bezvezarija!

Anonymous said...

Ma, Frozen River je trebalo da dobije za scenario i glavnu zensku po mom misljenju.
E, a meni se taj Bozicna prica sa Katrin Denev svideo:)

MPK Power said...

Odlgledao i slozio se sve. Odlican film. Bas dobar. En Hetavej je carica, ali i ostali su odlicni. Pogotovo Debra Vinger koja je odbacuje. sve ih odbacuje, zapravo, a nju pogotovo.

Uz Viki Kristinu najbolji film godine, definitli.

Anonymous said...

Svi se slozismo.
Pa lepo! :)

Jelisaveta said...
This comment has been removed by the author.
Jelisaveta said...

Cini mi se da je film "Moja brilijantna kerijera" film Djilijan Armstrong, posto je Djilijan Anderson, 1979. godine imala 11 godina